Sert Yatak Mı , Yumuşak Yatak Mı?

İnsanlar vakitlerinin büyük çoğunluğunu uykuda geçirmektedir. Bu nedenle uykudan verim alabilmek için uyku sağlığı çok önemlidir. Verimli uyku geçirebilmek için yatak seçimi de oldukça önemlidir. Yatak seçimi yapılmadan önce kişi kendi vücut anatomisini bilmeli ve buna uygun yatak seçimi yapmalıdır. Çünkü ideal yatak kişinin uyku şekline , hastalıklarına ve daha bir çok şeye bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu yüzden kişi yatak seçimi yapacağı zaman sert mi yumuşak mı olmasına vücut anatomisine , hastalıklarına , kilosuna göre belirlenmektedir.

 

Yumuşak Yatak ile Sert Yatak arasındaki Farklar Nelerdir ?

Yumuşak yatak ile sert yatak arasında farklar vardır. Yumuşak ve sert modeller arasındaki en belirgin fark kişideki hissidir.  Yumuşak yataklar insan vücudunu sararak omurganın S şekli almasına yardımcı olur. Sert yataklarda ise bu durum tamamen farklıdır sert yatakta vücut boşlukları dolmaz. İki yatak tipinin de  ortak özelliği uzun kullanım sonucunda vücuda zarar verebilmektedir. Bu yüzden genel olarak olarak  bir yüzeyi yumuşak ve bir yüzeyi sert yatak tercih etmek vücut için oldukça uygundur.

 

Sert Yatak Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Sıkı ve sert yüzeyde uyumayı sevenler için sert yatak oldukça uygundur. Sert yüzey dolaşımı hızlandırır ve kemiklerin basıncı emmesini sağlar ve vücut daha az gerilir. Sert yüzey sırtüstü yatmayı sevenler için oldukça uygun bir modeldir. Artrit ve skolyoz  ve daha farklı bel sırt sorunları olanlar için bu tarz yataklar önerilmez. Bu yüzden yataklarınızı seçerken doktorunuza danışmakta oldukça önemlidir. 

 

Yumuşak Yatak Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yumuşak yatak , sırt ve bel ağrıları olanlar ve sert yüzeyde uyumayı sevmeyenler için oldukça önemlidir. Yumuşak yatak omuz ve kalçaları daha iyi dengeleyeceği için yan uyumayı sevenler içinde oldukça tercih edilebilir bir modeldir. 

Bir yanıt yazın

WhatsApp Destek
💬 Yardım ister misiniz?
Sevyat
Merhaba, 👋
Yardımcı olmamızı ister misiniz?