Bel Fıtığı Olanlar Nasıl Bir Yatak Tercih Etmeli ?

Günümüzde en sık görülen sağlık sorunlarından birisi bel fıtığı ve bel ağrılarıdır. Bu ağrılardan muzdarip kişilerin gün içerisinde ki verimliliği ve motivasyonu oldukça düşmektedir. Günlük hayata yansıyan bel problemleri can sıkıcı bir durumdur. Bel fıtığı ve bel ağrılarının artmaması için doğru yatak seçimi oldukça önemlidir. Bel vücudumuzun destek kısmını sağladığı için , sağlığı oldukça önemlidir.  Bu yüzden bel sağlığımızı koruyabilmek için vücudumuzu tanımalı ve buna uygun yataklar tercih etmeliyiz. Her bireyin ihtiyacı ve beklentisi farklıdır. Kimisi sert kimisi yumuşak kimisi de daha farklı bir yatakta kendini konforlu rahat hisseder. Bu yüzden doğru yatak seçiminin ilk adımı vücudumuzu tanımak ve buna uygun yatak seçmektir. Tabi ki sağlık sorunları olanlar sağlık sorunlarını da göz önünde bulundurarak yatak seçimi yapılmalıdır. Gelin bu yazımızda hep birlikte bel fıtığı olanlar nasıl yatak tercih etmeli ? Yatış pozisyonu nasıl olmalıdır gibi daha merak ettiğiniz bir çok sorunun cevabını inceleyelim.

Doğru Uyku Pozisyonu Nasıl Olmalıdır ?

Doğru yatış pozisyonu kişiye göre değişmektedir. Fakat uzmanlara göre önerilen ve doğru yatış pozisyonu , sırtüstü ya da yan yatmak yani cenin pozisyonu.. Çünkü sırtüstü veya yan yatılması omurga sağlığı için önemlidir. Yüzüstü yatmanın ise oldukça fazla yan etkisi mevcuttur. Bel çukurlarının artmasına yol açan yüzüstü yatış pozisyonu bu yüzden çoğunlukla önerilmemektedir. Fakat bazı mevcut hastalıklar içinde zaman zaman bu pozisyon önerilmektedir. Kişiye göre çoğu zaman yatış pozisyonları değişiklik gösterse de sağlıklı uyku pozisyonu çoğu zaman sırtüstü ve cenin pozisyondur.

Hangi Yastıkta Yatmalı?

Hangi yastıkta yatmalı ? , en çok sorulardan birisidir. Yatak seçimi kadar yastık seçimlerimizde oldukça önemlidir. Sağlıklı bir uyku için yastık seçiminiz yüksek bir yastık olmamalıdır. Boyun sağlığı için oldukça önem arz eden yastıklarımızın boynumuzun içe doğru gömülebileceği ve kaliteli malzemeden üretilmiş yastıklar tercih edilmelidir. 

Bambu yastıklar , oldukça kullanışlı ve sağlıklıdır. içerisinde doğal selüloz lifler barındırmaktadır. Bu özelliği de onu daha yumuşak ve hafif yapmaktadır. bambu yastıkların bir diğer önemi ise alerjik bünyeye sahip insanlar için tercih edilmektedir. Çünkü içerisinde doğal kum maddesi antibakteriyel özellik kazandırmaktadır.

Bel Fıtığı Olanlar Nasıl Yatak Tercih Etmeli ?

Bel fıtığı sorunu yaşayanlar için yatak seçimi oldukça önemlidir. Yanlış yatak tercihleri bel ağrılarının kronikleşmesine ve bel fıtığı hastalarının ağrılarının şiddetlenmesine yol açar. Bu yüzden bel fıtığı gibi sağlık sorunları olan insanların doğru yatak tercihi yapmaları gerekmektedir.

Bel fıtığı sorunu yaşayanların yatak seçimlerindeki ilk adım yatağın sertlik ve yumuşaklığıdır. Sert yatak bel fıtığı hastaları için önerilmemektedir. Çünkü sert yataklar vücudumuza basınç uygulayarak bel ağrılarının şiddetlenmesine ve kötüleşmesine yol açar. Genellikle bel fıtığı hastaları için yumuşak yatak önerilmektedir vücuda eşit miktarda basınç uygulayan yumuşak yataklar bel ağrılarının azalmasına ve kişinin daha konforlu uyku deneyimi yaşamasını sağlar.

Bir yanıt yazın

WhatsApp Destek
💬 Yardım ister misiniz?
Sevyat
Merhaba, 👋
Yardımcı olmamızı ister misiniz?