Kilolu İnsanlar Yatak Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Uyku sağlığın yanı sıra herkes için önemli bir faktördür. En küçük yaşlardan en büyük yaşlara kadar kaliteli bir uyku çekmek sağlığı hem fiziksel olarak hem de mental olarak büyük oranda etkilemektedir. Ancak her insanın kendine has bir özelliği bulunmaktadır. Bu özellikler kimi zaman uykupozisyonu olurken kimi zaman fiziksel yapıya göre değişmektedir. Her insan yapısal olarak birbirinden farklı kalıplardadır. Bu vücut yapıları kısa , uzun , zayıf ve kilolu olabiliyor. Özellikle biraz daha kilolu olan insanlar yatak seçerken sağlıkları için daha dikkatli olmalıdırlar. Peki özellikle kilolu insanlar neden daha dikkatli olmalıdır? Gelin hep birlikte inceleyelim :

Yatak tercih ederken her tip vücut yapısına uygun yatak üretimi yapılmaktadır. Kilolu insanların daha fazla dikkat etmelerinin nedeni ise ağır vücut yapısında olan insanların uyguladığı basıncın daha fazla olmasıdır. Uygulanan basınç fazla olması durumunda iskelet yapısına zarar verecek faktörler artmaktadır. Uyku esnasında yapılan hareketler vücudunuzun çeşitli bölgesine zarar verebilir. Yanlış yatak seçimi normal şartlarda vücuda zarar verirken basıncı fazla olan vücut yapısını daha fazla etkiler. Bu sorunlar bel ağrısı ile başlarken omurga gibi sorunlara kadar problemlere yol açar. Uyku sırasında vücut yapısına uygun olmayan pozisyon vücudun dinlenmesini ve yenilenmesini engeller. Kilolu insanlarda omurganın üstlendiği kilolar , disk ve bağ dokusunun zamanından önce hasar görmesine neden olur. Bunların önlenmesi için dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır ;

  • Vücudunuzu tanımalı ve doğru yatak seçiminde bulunmalısınız
  • Ağırlıklı olarak hangi yay yapılı yatak size uygunsa onu tercih etmelisiniz
  • Hava alabilen yataklar seçmelisiniz
  • Vücudunuza uygun yumuşak ya da sert yatak tercih etmelisiniz

Sizlerde vücut yapınıza uygun yatak seçilmeri için yatak modellerimizi inceleyebilir ve kendinize en uygun yatağı seçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

WhatsApp Destek
💬 Yardım ister misiniz?
Sevyat
Merhaba, 👋
Yardımcı olmamızı ister misiniz?