Boyun Fıtığı Olanlar Nasıl Yatmalı?

Boyun Fıtığı Nedir ?

 Boyun fıtığı günlük hayatımızı zorlaştıran bir sağlık problemidir. Boyun fıtığı aslında omurgayı oluşturan kemiklerin arasında bulunan diskin zamanla yıpranıp onu koruyan zarın yırtılmasıyla diskin dışarıya taşmasıyla oluşan hastalık çeşididir.Dış etkenlerden de kaynaklanan boyun fıtığı uyku düzenimizi de bozar, uyku uyuyamaz ve günümüzün kötü verimsiz iş hayatımızın geçmesine sebep olur. Boyun fıtığı genellikle aşağıdaki gibi benzeri durumlarda ortaya çıkar:

  • Duruş bozukluğu
  • Uzun süreli masa başında kalmak
  • Ani ve riskli hareketlerde bulunma
  • Uzun süreli yolculuklarda araba kullanma
  • Ağır eşya taşımak
  • Artan yaştan dolayı gelen rahatsızlıklar
  • Yanlış pozisyonlarda uyumak
  • Yanlış yastık kullanımı

   gibi faktörlerden dolayı ortaya çıkan bir sağlık problemidir.

Boyun Fıtığı Olanlar Nasıl Uyumalı ?

   Boyun fıtığından şikayetçi olan insanlar genellikle rahat uyku uyuyamazlar. Geceleri bilinciniz kapalı olduğundan yanlış pozisyonlarda uyuya kalabiliyorsunuz. Bunun da getirdiği sorunlarla başa çıkmak zorunda kalıyorsunuz. 

Doğru Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalı ? 

Boyun Fıtığı için doğru uyku pozisyonu ve yastık önemli rol oynamaktadır. Araştırmalar göre yüzüstü yatmak omurilik yanında bulunan kasları ve sinir sistemleri baskı altında bırakılır. Bu durumda omurgaya yük biner gibi ağırlık oluşur ve kaslar gerilir. Bu sebeplerden dolayı cenin pozisyonu ve sırt üstü yatış pozisyonları önerilmektedir.

Doğru Yastık Seçimi Nasıl Olmalı ?

 Uyku pozisyonun yanı sıra yastıkta uykunuz için etki etmektedir. Doğru yastık her zaman uyku için önemli bir etkendir. Boyun fıtığı için doğru yastıklar visco,ortopedik,lateks yastıklar önerilmektedir. Boynunu destekleyen ve baskıyı eşit bir şekilde dengeleyen yastıklar seçilmelidir. Ne çok sert ne de çok yumuşak yapıya sahip olmalıdır aksine orta sertlikte boyun kısmını destekleyen yapıya sahip olmalıdır. Bu sayede boynunuzu ağrıtmamış olursunuz. Dilediğiniz gibi de rahat ve huzurlu bir şekilde uyuyabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

WhatsApp Destek
💬 Yardım ister misiniz?
Sevyat
Merhaba, 👋
Yardımcı olmamızı ister misiniz?