Yatak Neden Çöker?

Yatak alırken dikkat edilmesi gereken çok fazla unsur vardır.En önemlisi yatağın kalitesi belirli kemik hastalıklarına neden olur mu? Yatak alacağımız zaman yumuşak mı olsun yoksa sert mi olsun diye düşünüp duruyoruz.Uyku bizler için lüksten ziyade bir tür ihtiyaçtır.

Günlük uyku düzenimiz bozulduğunda gün içerisinde ki enerjimiz de düşer ve daha agrasif bir ruh hali sergileriz.Buda bizim yaşam kalitemizi düşürür ve yaşam standartlarımıza zarar verebilir.Bunun için yatak seçimi yapmak almak kadar önemlidir.Yatak çökmesinin nedeni ise yatağın belirli yıllarda kullanımının olması aksi durumlarda tadilatı yanlış yapılmış olabilir ya da kullanılan malzemelerin kalitesinin iyi olmamsıdır.

Yatağı Neye Göre Seçeceğiz?

Öncelikle yatak seçimi yaparken , yatağın büyük ebadının olması önemli çünkü yatağın ebadı büyüdükçe uyku kalitesi aynı seviyede artar.Yatağı koyacağımız oda el verdiğince yatağı büyük tutalım.Yatak seçimi yaparken baz almamız gereken bir diğer unsur ise yatağın ne çok sert ne de çok yumuşak olmasıdır.Sert yataklar yatağa temas eden cildimizde zedelenmeye , bel bölgesinde sertleşmeye neden oluyor bunun sonucunda bel ağrıları ortaya çıkabilir. Bu nedenle sert yatakları tavsiye etmiyoruz.Yumuşak yatak ise sırt ve bel kavisini bozabilir.Yumuşak yatak yapısından dolayı uyku esnasında içine çökertir bu yüzden ne çok sert ne de çok yumaşak yatak kullanımından uzak duralım.

Yatak Alırken Neye Dikkat Etmeliyiz

Uyku yaşamımızı idame ettirirken bizleri ayakta tutan bir sistemdir.Bu yüzden yatak seçerken ortapedik olup olmadığına dikkat etmemiz lazım ayrıca vücudumuzda ağrıyan bölgeleri hesap ederek , uyku pozisyonumuz hangi doğrultuda , yatak sertlik ve yumuşaklığı vücut yapımıza uygun mu gibi sorunları çözebileceğiniz yatak sizin için doğru bir yatak tercihi olacaktır.

Yatağın Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Yatağınızın kumaşındaki lekelenme, yüzey şeklindeki bozukluk, çökme , yırtılma v.b problemler yatağın bozuk olduğu anlamına gelir. Yatağımızın artık değiştirilmesi gerektiği bilgisini verir.Yıpranmış ve şekli bozulmuş yatakta uyumanın sorununu uykudan uyandıktan sonra bel ve sırt gibi ağrılı sorunlar doğrultusunda ortaya çıktığını anlarız

Bir cevap yazın

WhatsApp Destek
💬 Yardım ister misiniz?
Sevyat
Merhaba, 👋
Yardımcı olmamızı ister misiniz?